W obecnych czasach ciężko znaleźć czas na rekreację, na odstresowanie. Ciągle za czymś trzeba gonić, zapominając o wygospodarowaniu sobie chwili na złapanie oddechu. Jednak warto zrobić coś tylko dla siebie, aby nie popaść w rutynę dnia codziennego. Niektórzy wybierają do tego celu jazdę na rowerze, wycieczki, taniec albo po prostu siłownie. Inni szukają czegoś innego, mniej oczywistego jak np. sztuki walki. Takim mniej oczywistym wyborem może być właśnie aikido — japońska sztuka walki. Połączenie rekreacji z właściwościami zdrowotnymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie dziś się zapisać. Może być np. aikido Łódź albo Warszawa. W sporej części miast można znaleźć ofertę szkół uczących aikido.

Aikido — co to takiego

Ta sztuka walki wywodzi się z Japonii. Łączy ze sobą ciało i umysł. Aikido nie jest typowym systemem walki. Polega bardziej na odpieraniu ciosów i nieużywaniu przemocy — skupia się przede wszystkim na samoobronie. W walce wykorzystuje się siłę przeciwnika przeciwko niemu samemu. Adepci uczą się również posługiwać nożami, kijami i mieczem. Aikido jest bardziej filozofią pozwalającą rozwijać i doskonalić ciało i umysł. Doskonale można się przy tym wyciszyć i oczyścić z wszelkich myśli. Jak w przypadku innych sztuk walki tak i w aikido przyznawane są stopnie i pasy. Kolory pasów są dwa: biały i czarny. Są też dostępne specjalne kolorowe pasy dla dzieci. Żeby osiągnąć kolejny stopień w aikido, trzeba zdać egzamin. Oczywiście jak w każdym sporcie wymagany jest odpowiedni strój. W tym przypadku używa się kimona jak np. w judo, w którego skład wchodzi bluza i szerokie spodnie, a także pas. Obuwie nie jest potrzebne — ćwiczy się boso. Aikido Łódź, jak również te znajdujące się w innych miastach koryguje wady postawy u dzieci spowodowane garbieniem się i niewygodnym wielogodzinnym siedzeniem np. w szkolnej ławce.

W obecnych czasach ciężko znaleźć czas na rekreację, na odstresowanie.

Dla kogo

Oczywiście dla każdego. Wiek ani płeć nie jest ograniczeniem w aikido. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, czego szukamy np. aikido Łódź i wybrać szkołę odpowiadającą naszym preferencjom. Aikido wymaga oczywiście odpowiedniej kondycji, którą można bez problemu wyrobić — ćwicząc. Doskonale będą czuły się tutaj osoby niskie i drobne, ponieważ dzięki umiejętnemu wyprowadzaniu ciosów bez problemu dadzą sobie radę nawet z większym przeciwnikiem. Jest to również przydatna sztuka walki dla kobiet, które chcą nauczyć się samoobrony, by czuć się bezpiecznie. Ta wyjątkowa nauka walki uczy samodyscypliny i cierpliwości. Pozwala opanować emocje — co może być bardzo przydatne również w życiu codziennym. Sprawdzi się dla osób, które narażone są na silny stres i szukają sposobu na pozbycie się go. Poprawia również koordynację ruchową, ucząc gracji i lekkości. Aikido mogą trenować dzieci i osoby starsze, kobiety i mężczyźni.