Czym jest Aikido?

Aikido to rodzaj japońskiej sztuki walki. Polega ono na połączeniu harmonijnego rozwoju zarówno duszy, jak i ciała. Sposób walki polega zazwyczaj na walce wręcz, choć są przypadki walki z użyciem broni. W niektórych szkołach praktykowany jest jedynie pierwszy rodzaj walki. Można dostrzec pewne podobieństwa między aikido a sztuką walki o nazwie katana. Pomimo że tę sztukę walki opracowano jeszcze w XIX wieku, po raz pierwszy została ona właściwie nazwana w 1944 roku. Warto wspomnieć, że aikido oprócz samej dyscypliny sportowej oznacza pewną filozofię życia skupiającą się na wewnętrznej harmonii. Osoby trenujące aikido szlifują przede wszystkim techniki obronne, lecz podczas treningu można zauważyć również pewne elementy skupione na ataku. Wśród nich można wymienić m.in. shomen uchi, czy chudan-tsuki.

Aikido – dla kogo jest ten sport?

Aikido warto trenować w celach rekreacyjnych

Aikido to sztuka walki idealna dla osób zmagających się z problemami z koordynacją lub wadami postawi. Niektórzy rehabilitanci zaliczają wręcz niektórym swoim pacjentom włączyć trening aikido, jako wspomagającą formę leczenia dolegliwości. W aikido nie ma ograniczeń wieku. Trening może być dostosowany zarówno do potrzeb najmłodszych, jak i seniorów. Aikido to sport dla osób, które są gotowe na rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny. W tej dyscyplinie szczególnie dobrze mogą sprawdzić się osoby niskie i drobne. Pożądaną cechą w aikido jest umiejętność samodyscypliny. Trening to doskonały sposób na wyćwiczenie cierpliwości i opanowania. Aikido jest również idealnym sportem dla osób, które w życiu codziennym zmagają się z przewlekłym stresem i chciałyby odnaleźć odrobinę wytchnienia w czasie wolnym. To również rozwiązanie dla osób, którym zależy na etycznej walce, która nakierowana jest na zrozumienie przeciwnika. Ta dyscyplina sprawdzi się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Metody aikido mogą być wykorzystywane również w formie samoobrony.

Aikido – jakie są korzyści z uprawiania tej dyscypliny sportowej?

Aikido warto trenować w celach rekreacyjnych. Ta dyscyplina sportowa sprawia, iż dana osoba ma lepszą koordynację oraz samokontrolę podczas wykonywania określonych sekwencji ruchów. Ten sport to sposób na redukcje wady postawy. Jest to również wytchnienie dla kręgosłupa w przypadku wykonywania pracy siedzącej. Ćwiczenie tej sztuki walki to również sposób na spojrzenie w inny sposób na przeciwnika. Specyfika tego sportu sprawia, że trening może być z łatwością dostosowany do indywidualnych predyspozycji, jak również wieku osoby ćwiczącej. Praktyka ta to również sposób na rozluźnienie, lekkość oraz elastyczność. Decyzja o rozpoczęciu trenowania aikido to również sposób na samorozwój i zmianę podejścia do życia na lepsze. Trening ten to również możliwość poznania technik samoobrony w związku z faktem, że polega on zwłaszcza na ćwiczeniu technik obronnych. Aikido może stać się częścią stylu życia, który pozwoli na rozwój zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Aikido Łódź – gdzie można zacząć trenować ten sport w Łodzi?


Mieszkańcy Łodzi mają dostęp do szeregu różnych miejsc zajmujących się profesjonalnym treningiem aikido. Hanami Dojo Aikido Łódź to przykładowo doskonałe miejsce dla rozpoczęcia nauki przez dzieci, jak i młodzież. Z kolei Fudoshin Aikido to miejsce treningu niezwykle cenione przez użytkowników. Każdy może sprawdzić, czy odpowiada mu taka forma zajęć poprzez skorzystanie z darmowej lekcji próbnej. Matasiuk Akademia Aikido oferuje podział grup w zależności od wieku, jak i poziomu zaawansowania. Przy doborze miejsca warto kierować się harmonogramem, lokalizacją, jak i doświadczeniem kadry.