Aikido Łódź to sztuka walki, która się wywodzi z Japonii. Została stworzona przez Ueshibe. Dosyć szybko została spopularyzowana absolutnie na całym świecie. Do treningów aikido musimy przystępować w katanie wiązanej pasem. Ciekawostką jest to, że jego kolor jest zależny od stopnia znajomości przez nas aikido. Czy warto uprawiać ten sport? Popularność aikido zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych świadczy o sporym zaufaniu do tej sztuki walki. Bardzo często możemy się spotkać z pytaniami, czy aikido jest skuteczne. Czy wykorzystane aikido podczas zagrożenia, na przykład podczas bójki zapewni nam bezpieczeństwo? Temat ten jest bardzo kontrowersyjny. Jednak osoba trenująca aikido przez lata w większości sytuacji napotykanych może się czuć bezpiecznie. Musimy także pamiętać o bardzo ważnej zasadzie tej sztuki walki. Mowa o unikaniu zagrożenia.

Podstawa oraz skuteczność aikido

Aikido jest sztuką walki defensywną, która to nastawiona jest na samoobronę. Bardzo ciekawe jest to, że wynika to między innymi z bardzo dużego doświadczenia uczniów mistrza założyciela, którzy potrafili walczyć już. Niemniej jednak chwyty ofensywne aikido są bardzo ważne podczas treningów, ponieważ wiele obronnych chwytów polega na bardzo szybkim kontrataku.

Czy aikido jest skuteczne? Na temat samej praktycznej skuteczności aikido – na ulicy, podczas niespodziewanego zagrożenia – krąży bardzo dużo sprzecznych informacji. Faktem jest to, że aikido nie może równać się z tymi właśnie sztukami walki, które nastawione są bezpośrednio na skuteczne sparaliżowanie przeciwnika lub też nawet jego zabicie. Zaś z drugiej strony osoba, która ma za sobą trening wieloletni aikido, z pewnością się potrafi obronić przed napastnikiem.

Aikido Łódź to sztuka walki, która się wywodzi z Japonii

Adepci sztuki walki japońskiej są zobowiązani do zachowania ubioru specyficznego – podczas treningów obowiązują nas kimona, które to są przewiązywane specjalnym pasem. Kolor pasa jest uzależniony od samego stopnia zaawansowania adepta. W aikido stopni mamy aż siedem. Czarny, brązowy, niebieski, zielony, pomarańczowy, żółty oraz biały. Jednak wiedzieć warto, że w aikido tradycyjnym, opracowanym przez mistrza Ueshibę, istniały jedynie dwa pasa. Biały dla uczniów oraz czarny dla mistrzów. Co po niektóre ćwiczenia obejmują trening z bronią. Wówczas jest wykorzystywany specjalny kij do aikido – drewniany, o przekroju okrągłym, nazywany fachowo „jo”. Uczestnicząc w pierwszym treningu, zakochamy się w aikido od pierwszego wejrzenia, a raczej od pierwszego treningu.

Aikido jest sztuką walki defensywną, która to nastawiona jest na samoobronę