Aikido jest sztuką walki pochodzącą z Japonii. Niemniej różni się od innych tego typu sztuk w bardzo znaczący sposób. Chodzi o podejście do sposobu, w jaki uprawiający tę sztukę się broni. Poniższy artykuł szczegółowo objaśnia, czym jest aikido. Zawiera ponadto informacje o możliwości uprawiania tego sportu w Łodzi.

Czym jest aikido?

Wspomnieliśmy już, że sztuka pochodzi z Japonii. W tym miejscu warto podać więcej szczegółów. Ojcem tej dyscypliny jest Morihei Ueshiba. Pochodził z wiejskiej rodziny, jego rodzice należeli do władz rodzinnej wioski. W dzieciństwie praktykował inne sztuki walki. Jego przygodę przerwała niestety choroba beri-beri, która atakuje serce i układ nerwowy.

Po rekonwalescencji i wojnie z Rosją powrócił do praktykowania sztuk walki. Koniec końców postanowił opracować aikido, swój własny styl. Obejmuje on między innymi:

  • obronę za pomocą zakładania dźwigni, przede wszystkim na małe stawy
  • elementy szermierki
  • uniki
  • padanie.

W oczy rzuca się wszechstronność tego stylu. To właśnie różnica między aikido a innymi sztukami. Ponadto aikido nie polega na stawianiu oporu atakującemu. Chodzi w nim o skierowanie energii jego rozpędu na jego niekorzyść.

Aikido jest sztuką walki pochodzącą z Japonii.

Jak wygląda trening aikido Łódź?

W Łodzi znajduje się wiele szkół aikido, dlatego treningi będą różniły się szczegółami w zależności od placówki. Warto pamiętać także, że w aikido występuje około dwóch tysięcy technik. Ich dobór jest zależny w dużej części od trenera. Niemniej każdy trening aikido Łódź będzie miał pewne wspólne cechy bez względu na szkołę.

Przede wszystkim będzie to podział na role. Uke to osoba, na której technika jest demonstrowana. Nage lub też tori to osoba dokonująca demonstracji. Uke próbuje zaatakować drugą stronę. Ta z kolei ma za zadanie obronić się przed tym atakiem w poprawny technicznie sposób. W zależności od placówki zmiana ról ma inny charakter. W jednych może być to cykliczna zmiana. W niektórych w roli uke trwa się tak długo, aż nie zostanie się uznanym za godnego miana tori.

Na niższych stopniach zaawansowania ataki są ustalone z góry, a walki toczą się jeden przeciw jednemu. Z czasem przewidywalność jest zmniejszana. Na naprawdę wysokich stopniach zaawansowania uczy się odpierania ataków kilku osób, które nie zostały w żaden sposób ustalone.

Dlaczego warto trenować aikido?


Aikido kładzie szczególny nacisk na cechy takie jak szybkość, koordynacja, spostrzegawczość czy zwinność. Ze względu na specyfikę treningu rozwija je szybko i w bardzo dużym stopniu. A są to cechy niezwykle istotne dla codziennego funkcjonowania. Poprawiona spostrzegawczość czy koordynacja przydadzą się nie tylko w sali treningowej. Pomogą także na przykład za kierownicą czy w każdej sytuacji wymagającej szybkiej reakcji.

Istotną zaletą aikido jest uczenie się obrony przed kilkoma osobami. Wiele osób decyduje się na trenowanie sztuk walki nie tylko dla rekreacji, lecz dla nauczenia się samoobrony. Sztuki uczące walki jeden przeciw jednemu mogą zawieść, jeśli zostanie się napadniętym przez grupę. Niestety takie sytuacje się zdarzają i warto być na nie przygotowanym.

Ponadto aikido to sztuka dość intensywna. Dzięki temu sprzyja wyrobieniu dużego poziomu wytrzymałości. Może być to ciekawsza alternatywa dla biegania czy po prostu sposób na zużycie rozpierającej nas energii.

Na koniec samoobrona z użyciem aikido przeważnie nie wywołuje dużych uszkodzeń u atakującego. Wiele innych sztuk niestety nie może tego zapewnić. Jeśli trenujemy w celu samoobrony, warto zminimalizować ryzyko przekroczenia granic obrony koniecznej.