Wielu rodziców dostaje tzw. „gęsiej skórki” kiedy pada pomysł, aby zapisać ich ukochaną pociechę na sztuki walki. W głowie pojawia się wiele negatywnych skojarzeń, od agresji, po obawy o mieszanie się w bójki. Częstym wyobrażeniem są też twarze nawet profesjonalnych zawodników, które możemy oglądać w telewizji. O tym, dlaczego nie musi to tak wyglądać i dlaczego Aikido może być odpowiedzią, dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest Aikido?

Jest to jedna z klasycznych japońskich sztuk walki, stworzona przez Morihei Ueshibe na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Bazując na swoich doświadczeniach z innymi sztukami walki, postanowił stworzyć swoją własną, która od tamtego czasu zbiera coraz większe grono pasjonatów.

Czym różni się od innych sztuk walki?

Wielu rodziców dostaje tzw. „gęsiej skórki” kiedy pada pomysł, aby zapisać ich ukochaną pociechę na sztuki walki

Najczęściej mówi się o Aikido jako o sztuce walki, bez walki, bądź bez wyprowadzania ciosów. Z założenia bowiem, chodzi w nim nie tylko tyle o samoobronę, gdyż właśnie temu terminowi będzie ono zdecydowanie bliższe, a o rozwój duchowy. Głównie opiera się wykorzystaniu siły przeciwnika, zamiast swojej własnej za pomocą różnego rodzaju dźwigni i rzutów.

Zabrzmiało trochę groźnie? Bez potrzeby! W założeniach bowiem, w Aikido nie ma kogoś takiego jak wróg czy przeciwnik, a „osoba, która zbłądziła”. Każdy więc rzut czy dźwignia będą wykonywane w ten sposób, aby ani nam, ani osobie błądzącej nie stała się krzywda.

Aikido, a rozwój duchowy

Aikido jest świetnym sportem, wymaga, ale też uczy koordynacji ruchowej. Wspomaga retorykę i szybkość reakcji. Poza ćwiczeniami, które wspomagają wzrost naszej ogólnej kondycji fizycznej, której oczywiście nie brakuje, Aikido uczy nas również moralności. Poprzez osobę w postaci instruktora czy tzw. Senpai uczy poprzez filozofię tej sztuki jak ważne jest np. pomaganie słabszym czy wstawianie się w ich obronie.

Nie bez powodu, Aikido jest uważane za jedną z najbardziej uduchowionych sztuk walki. Twórca tej sztuki, połączył ją bowiem również z filozofią. I tak uczęszczając na tego typu zajęcia uczymy się wykorzystywać siłę przeciwnika. Zanim najpierw, do tego dojdziemy, musimy zapanować sami nad sobą. Wymaga więc od nas samodyscypliny, spokoju i cierpliwości, ale nigdy agresji!

Nie bez powodu, Aikido jest uważane za jedną z najbardziej uduchowionych sztuk walki

Jaki wiek jest odpowiedni dla rozpoczęcia przygody z Aikido?

I to tak naprawdę w tej dyscyplinie jest najlepsze, gdyż w zasadzie nie ma tutaj zbytnio rygorystycznych limitów wiekowych. Na zajęcia mogą zacząć uczęszczać najmłodsi, ale nie brakuje też osób w wieku 45+ lat, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tak wspaniałą sztuką jaką jest Aikido.

Tylko gdzie zacząć?

Najlepiej będzie, jeżeli zacznie się od rozejrzenia za lokalnymi sekcjami, np. za pomocą wyszukiwarki, w którą można wpisać hasło pokroju aikido Łódź, a wtedy z pewnością dostaniemy już odpowiednią listę.