Brak rywalizacji sportowej

Aikido Łódź, obok judo, kendo, karate oraz kyudo, jest jednym z japońskich, tradycyjnych sportów walki. Po zakończeniu II Wojny Światowej zyskał grono sympatyków na całym świecie. Za jego pomysłodawcę został uznany sensei Morihei Ueshiba. Nazwa aikido funkcjonuje od roku 1942. Z kolei w naszym kraju sport ten zaczął się rozwijać po 1976 roku. Nad środowiskiem zrzeszonym czuwa Polska Federacja Aikido.

W odróżnieniu od innych form nauki aikido pozbawione jest rywalizacji sportowej. Zawodnicy uprawiający go prezentują swoje umiejętności na kursach i pokazach bez starania się o zdobycie punktów do klasyfikacji. Istota tego sportu to oddziaływanie psychologiczne oraz moralne, jak i branie odpowiedzialności za życie i zdrowie innych. Aikido przede wszystkim się opiera na rzutach w walce oraz na dźwigniach. Można wykonywać specjalne kombinacje techniczne przy użyciu broni. Jednak zasadą główną wszystkich poczynań jest wykorzystanie energii oraz ruchu do zmiany kierunku lub kontrolowania i neutralizowania działań osoby atakującej.

Dobroczynne i zdrowotne korzyści

Należy zaznaczyć, że uprawianie aikido wiąże się z bardzo wieloma dobroczynnymi korzyściami dla organizmu i to nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Jeśli chodzi o zdrowie, pomaga nam zadbać o sylwetkę, nadaje ciału sporej elastyczności, poprawia kondycję oraz wytrzymałość. Pod względem psychiki zyskamy umiejętność radzenia sobie w bardzo trudnych życiowych sytuacjach, rozładujemy stres oraz nabierzemy więcej pewności siebie. Poza tym, kobiety nabyte umiejętności podczas uprawiania aikido wykorzystać mogą w celu samoobrony, nawet gdy przeciwnik od nich jest dużo większy oraz silniejszy.

Jak widać na powyższym dzięki aikido, możemy doświadczać wielu korzyści. Najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku. Możemy nieco się stresować przed pierwszymi zajęciami, ale tak naprawdę podczas rekreacyjnych zajęć panuje luźna atmosfera. Nie trzeba się niczym stresować. Co więcej, zajęcia rekreacyjne aikido powinniśmy traktować w sposób relaksacyjny. Podczas zajęć nie tylko co nieco się nauczymy, ale także lepiej się poczujemy, zrelaksujemy się oraz przede wszystkim będziemy dobrze się bawić. Zajęcia organizowane są w różnych grupach wiekowych. Znajdziemy aikido dla dzieci, jak i także dla osób dorosłych, a nawet dla seniorów. Nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się czegoś nowego i rozwijać swoje umiejętności. Może się okazać, że odnajdziemy w sobie talent do tego sportu walki.