Aikido jest powszechnie uważane za najbardziej filozoficzną ze sztuk walki. Wzmacnia nie tylko ciało, ale i ducha, kształtuje szczególne spojrzenie i uczy umiejętności obrony, a dzięki temu, że nie ma w nim przemocy i agresji, rodzice często wybierają aikido dla swoich dzieci.

Technika ruchów aikido

Aikido Łódź jest niezwykle bogatym stylem sztuki walki: jest ich w sumie ponad 30 i bardzo różnią się techniką i filozofią. Skoncentrujmy się na tych najbardziej popularnych.

Aikikai jest uważane za oryginalną szkołę aikido i do dziś pozostaje najpopularniejszym stylem aikido. Cechą charakterystyczną tego stylu jest bardzo delikatne wykonywanie technik, co sprawia, że sparingi przypominają taniec. Główna zasada – „rób tak, jak ja” – oznacza jak najdokładniejsze powtarzanie ruchów nauczyciela.

Aikido jest powszechnie uważane za najbardziej filozoficzną ze sztuk walki

Aikido wyróżnia się mocnymi i silnymi ruchami, uderzeniami w punkty witalne i głębokimi postawami. Technika tego stylu opiera się na 6 głównych ruchach. Trening tych ruchów rozwija zmysł równowagi, zrozumienie linii środkowej i umiejętność prawidłowego przenoszenia środka ciężkości.

Tomiki Ryu jest stylem łączącym elementy nie tylko aikido, ale także judo. Pierwszy z nich jest używany w walce na odległość, drugi w walce na bliski dystans.

Prawdziwe Aikido to nowoczesny styl, dostosowany do walki w realnym świecie. Jest to styl walki, w którym wykorzystuje się dość silne techniki użytkowe, mające na celu samoobronę w ekstremalnych sytuacjach i szybkie unieszkodliwienie przeciwnika.

Aikido dla dziewcząt

Rodzice, a zwłaszcza matki, często postrzegają sztuki walki jako coś agresywnego, ostrego i czysto chłopięcego, preferując zwykłe tańce i gimnastykę dla dziewcząt. Śpieszymy obalić te stereotypy:

  • sztuki walki, a zwłaszcza aikido, nie są tylko dla chłopców.
  • Ponadto dziewczęta uprawiające ten rodzaj sztuki walki mają odrębne zalety: Tworzy się piękna postawa, ruchy wydają się płynne i pełne gracji;
  • Polepszają się umiejętności w zakresie sztuk, które zwiększają pewność siebie. Umiejętności samoobrony zapewniają dodatkową ochronę. W aikido nie trzeba być dużym i silnym, uczy ono mądrego posługiwania się siłą przeciwnika.

W jakim wieku zacząć trenować Aikido

Morihei Ueshiba, założyciel Aikido, powiedział, że najlepiej zacząć w wieku 12-13 lat. To wiek, który uważał za wystarczający, aby dziecko zrozumiało podstawowe idee i zasady tej sztuki walki oraz opanowało techniki.

Oczywiście w większości sekcji sztuk walki istnieją grupy dla małych dzieci, które rodzice wolą przyjmować w wieku 5 lub 6 lat. W tym przypadku instruktorzy poświęcają pierwsze lata szkolenia na ogólne przygotowanie fizyczne dzieci, rozwój mięśni, trening upadków i podstawy teorii aikido.

Wielu doświadczonych trenerów zaleca, aby najpierw zabrać dziecko na zapasy lub karate, gdzie może rozwinąć swoje umiejętności fizyczne i zdobyć doświadczenie w sparingach, a dopiero potem zabrać je na aikido.