Kiedy rodzice, a szczególnie mamy, słyszą o sztukach walki, to zapala im się czerwona lampka. Przecież ich dziecko nie powinno uczyć się bić. Może sobie zrobić krzywdę, albo skrzywdzić inne dziecko. Przez sztukę walki przemawia przemoc i agresja. Czy takie myślenie ma uzasadnienie? Czy aikido, które jest sztuką walki, może w jakikolwiek sposób wpłynąć pozytywnie na dziecko?

Czym jest aikido i czy jest bezpieczne?

Aikido jest japońską sztuką walki, która polega na wykorzystaniu siły przeciwnika w celu samoobrony. Polega na stosowaniu różnego rodzaju uników, zasłon, dźwigni na stawy i rzutów. Aikido to coś więcej niż samoobrona. To filozofia. Jest to połączenie ciała i umysłu w dążeniu do osiągnięcia harmonii.

Tak jak w każdym sporcie, tak i w aikido, jeśli treningi są poprawnie i odpowiedzialnie prowadzone, to praktykowanie takiej aktywności fizycznej jest jak najbardziej bezpieczne. Generalnie wschodnie sztuki walki cechują się wysoką dyscypliną, odpowiednią etykietą zachowań i szacunkiem do drugiej osoby. W środowisku adeptów aikido nie ma miejsca na umyślne spowodowanie kontuzji. A przejawy wszelkiej agresji wobec kolegów i koleżanek są niedopuszczalne.

Sztuki walki to zajęcie dla dorosłych mężczyzn

Aikido jest japońską sztuką walki, która polega na wykorzystaniu siły przeciwnika w celu samoobrony

Nic bardziej mylnego. Aikido może trenować dosłownie każdy. Kobiety mężczyźni, dorośli i dzieci. W jakim wieku można zacząć swoją przygodę z aikido? Umowna granica to 5 lat. Dziecko w tym wieku posiada już wystarczająco ukształtowane te cechy, które pozwolą mu uczestniczyć w zajęciach o dość surowym rygorze. Na pewno nie jedna z sekcji aikido dla dzieci Łódź przywita nowego młodego adepta z otwartymi ramionami.

Jakie korzyści płyną dla Twojego dziecka z trenowania aikido?

Zarówno sport jak i sztuki walki pozytywnie wpływają na rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży. Do niektórych z nich możemy zaliczyć:

  • budowanie tężyzny fizycznej i kondycji
  • nauka dyscypliny i ciężkiej pracy
  • zaszczepienie w głowach młodych ludzi szacunku do drugiej osoby
  • możliwość rozładowania napięcia
  • podniesiona samoocena i zwiększona pewność siebie
  • budowanie relacji z innymi ludźmi i poczucie przynależności do grupy
  • branie odpowiedzialności za drugiego człowieka
  • praca nad charakterem i prawością.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele bezpośrednich i pośrednich korzyści płynących z trenowania aikido. Nie sposób je tutaj wszystkie wymienić. Jedno jest pewne. Twoje dziecko będzie bezpieczne na sali treningowej, jak i poza nią, kiedy przede wszystkim nauczy się unikać konfliktów. Parafrazując wielkiego mistrza Brucea Lee, to lepiej być wojownikiem w ogrodzie niż ogrodnikiem na wojnie.