Aikido jest tradycyjną formą sztuki walki zawierającą aż 10 tysięcy technik samoobrony, polega na unikaniu ataku i ochrony przed nim, a nie atakowaniu. Walka polega na wykorzystaniu siły fizycznej atakującego przeciwko niemu samemu, im wyższy jest stopień skomplikowania zastosowanej techniki obrony, tym mniej siły fizycznej można włożyć w odparcie ataku. Aikido jest również kodeksem moralnym zachęcającym do wzięcia odpowiedzialności za dobrą kondycję psychiczną i fizyczną osób, które razem trenują.

Czym jest aikido?

Aikido jest tradycyjną formą sztuki walki zawierającą aż 10 tysięcy technik samoobrony, polega na unikaniu ataku i ochrony przed nim, a nie atakowaniu

Początki aikido sięgają przełomu XIX i XX wieku, jego twórca Ueshiba w dzieciństwie trenował ju-jitsu oraz szermierkę, pewne elementy tych sztuk walki można również dostrzec w aikido. Ruchy osób trenujących aikido często przypominają ruchy szermierza. Pierwsza sekcja aikido w naszym kraju powstała w latach 70. ubiegłego wieku. W Japonii aikido uprawiane jest na masową skalę. W Ameryce Północnej oraz w Europie aikido jest w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Dla wszystkich miłośników sztuk walki polecane są kluby aikido Łódź. Zazwyczaj w takich miejscach można nie tylko trenować swoje umiejętności, ale również poznać wielu ciekawych ludzi.

Aikido to sztuka walki, która pozwala zneutralizować atak i kontrolować atakującego. Nie ma tam typowych ciosów atakujących, natomiast są stosowane techniki umożliwiające niejako poradzenie sobie z przeciwnikiem poprzez uprzedzanie jego ruchów i podkładanie się. Odpieranie ataków nie polega na przeciwstawianiu się, ale dostosowaniu do wykonywanych ruchów, jednocześnie zmieniając ich kierunek i przewracając przeciwnika. Nazwa aikido pochodzi z języka japońskiego i składa się z trzech słów, które oznaczają, (ai) harmonię, (ki) energię wewnętrzną i (do) drogę. W treningach duży nacisk jest kładziony na naukę schodzenia z linii ataku, natomiast uderzenia i dźwignie stosowane są na konkretne części ciała. Jeśli przeciwnik nie zaatakuje, walka nie może się rozpocząć.

Techniki aikido


Według zasad aikido osoba, która atakuje, ma poważny wewnętrzny problem, dlatego nie należy się do niej upodabniać, oddając atak. Głównie chodzi o samoobronę przed silniejszym przeciwnikiem albo nawet większą liczbą rywali. Tę sztukę walki mogą uprawiać praktycznie wszyscy, dzieci, kobiety i mężczyźni, bez górnej granicy wieku. Treningi aikido Łódź to także zajęcia prowadzone specjalnie dla kobiet, które ćwiczą je w sztuce samoobrony. Mimo że jest tak wiele wariantów obrony przed atakiem, można wyróżnić kilka znanych technik aikido:

  •  Gokyo, to technika walki pozwalająca zneutralizować broń, która przeciwnik trzyma w ręce,
  •  Nikkyo to jedna z najsilniejszych technik aikido, umożliwia rzucenie przeciwnika na kolana,
  •  Ikkyo jest to jedna z najbardziej widowiskowych technik, nacisk na atakującego jest wywierany własnym ciężarem ciała, prawa ręka prowadzi prawy nadgarstek osoby atakującej, a lewa chwyta za jego lewy łokieć,
  •  Tonkyo jest z kolei jedną z najbardziej bolesnych technik, prowadzi do całkowitego obezwładnienia atakującego poprzez ucisk na centra nerwowe znajdujące się w przedramieniu.

Opanowanie technik sztuki „walki bez walki” wymaga intensywnych ćwiczeń, trening aikido Łódź dla początkujących powinien być prowadzony pod okiem instruktora. Przed przystąpieniem do treningów trzeba zadbać o swoją kondycję fizyczną. Występuje podział na stopnie uczniowskie – kyu i mistrzowskie – dan. Po osiągnięciu 6 stopni kyu, oznaczanych białym pasem, przyznawany jest czarny pas, mistrzowski. Stopni dla dzieci jest o wiele więcej i oznaczane są one kolorowymi pasami z pagonami (więcej).