Dużo osób zwraca swoją uwagę na karate – chyba jedną z najpopularniejszych sztuk walki. Nie można jednak zapomnieć o tym, że kluby sportowe mają w swoich planach zajęć jeszcze inne sztuki walki, które mogą wzbudzić zainteresowanie. Wśród nich może być aikido. Warto bliżej zapoznać się z tym japońskim odgałęzieniem, które dla wielu osób oznacza odnalezienie spokoju i harmonii w duszy.

Wsparcie dla zdrowia i sprawności fizycznej

Dla wielu aikido Łódź może stanowić „tylko” zajęcia dodatkowe dla dzieci, po zakończeniu lekcji w szkole. Na tą japońską sztukę walki warto jednak spojrzeć z nieco szerszej perspektywy, jak na coś takiego, co ma służyć wsparciu dla zdrowia i sprawności fizycznej. Nie można również zapomnieć o tym, że zawiera ona również elementy filozofii i psychologii. Kto jest w stanie je zrozumieć, może być pewien tego, że podczas walki harmonijnie połączy się jego dusza oraz ciało.

Dużo osób zwraca swoją uwagę na karate - chyba jedną z najpopularniejszych sztuk walki

Specjaliści od wszystkich sztuk walki przyznają, że aikido można znaleźć wśród pięciu najpopularniejszych gatunków walki. To nie tylko bezsensowne ruchy, ale także praca nad umysłem, która wymaga wielu lat. Tylko dzięki temu można mieć nadzieję na to, że faktycznie pozyska się wsparcie dla własnego zdrowia oraz sprawności ciała.

Aikido a fizjoterapia

Na ogół myśli się o tym jako o sztuce walki, ale warto wspomnieć, że pewne elementy są w stanie wesprzeć pracę fizjoterapeutów, którzy na co dzień pracują z pacjentami mającymi schorzenia neurologiczne, ruchowe, itd. Jak to jest możliwe? Osoby ćwiczące systematycznie aikido mają szansę na to, aby uplastycznić swoje ciało. W ciele nastąpią widoczne zmiany – nie tylko, jeżeli chodzi o ruchy, ale także rzeźbę, czy nawet utrzymywane prawidłowej postawy ciała. Osoby, które interesują się tą dyscypliną sportową powinny wiedzieć, że filozofia aikido pozwala nie skupiać się na tak prozaicznych elementach, jak ból, ograniczenia, czy też sztywność ciała.

Dlaczego warto trenować aikido?


Płynie wiele korzyści dla osób, jakie zdecydują się na trening. Zarówno, jeżeli mowa jest o dzieciach, jak również o osobach dorosłych. Mowa tutaj o takich korzyściach, jak:

  • skupienie nad sobą – w szczególności, jeżeli chodzi o ducha. Człowiek ma w końcu szansę na to, aby spojrzeć na własne potrzeby i to, co tak naprawdę będzie dla niego najważniejsze.
    wyciszenie – coś, co w szczególności potrzebne jest w obecnych czasach. Społeczeństwo narażone jest na ogromną ilość bodźców, jakie niekorzystnie wpływa na psychikę człowieka. Aikido jest w stanie nauczyć wyciszenia, co korzystnie wpłynie na samopoczucie.
  • upadki – zarówno te fizyczne, jak również psychiczne. Ta japońska sztuka walki pokazuje, że po każdym upadku trzeba się podnieść, aby pokazać, że człowieka stać na więcej. Podobnie, jeżeli chodzi o samopoczucie psychiczne. Z każdej dołującej sytuacji można wyjść z podniesioną głową.
  • aktywność fizyczna – zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem, otrzymuje się doskonałą szansę na to, aby aktywnie spędzić czas. Zarówno, jeżeli mowa jest o osobach dorosłych, jak również o dzieciach.

Zajęcia dla każdego

Aikido to zajęcia dla każdego – jak już wyżej było wspomniane. Nie brakuje klubów sportowych, gdzie organizowane są tego typu treningi. Warto więc znaleźć miejsca, gdzie na takie spotkania zapoznawcze można się zapoznać. Należy zwrócić uwagę na kategorię wiekową, jak również stopień zaawansowania. Może na pierwszym treningu nie wszystko pójdzie tak jak powinno być, ale trzeba dać sobie szansę, bo w aikido można się naprawdę zakochać.