Każdy wie, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna, jednak niewiele osób zastanawia się nad rozwiązaniami odbiegającymi od najpopularniejszych tendencji takich jak jogging czy piłka nożna. Jedną z form zbawczego dla ciała ruchu mogą być też sztuki walki, w tym aikido, którego dotyczyć będzie właśnie ten tekst. Czy warto ćwiczyć aikido? Dowiedz się!

Czym właściwie jest aikido?

Aikido to system sztuki walki wywodzący się z Japonii. „Ai” to słowo oznaczające „harmonię” a „do” drogę. Są to wyrazy dobrze charakteryzujące aikido. Ukształtowało się ono właściwie dopiero w XX wieku, ale proces ten trwał od początku historii kultury japońskiej. W sztuce tej chodzi o zbiór taktyk obronnych, które mają na celu uniknięcie ciosów przeciwnika oraz wykorzystanie ich potencjału siłowego przeciwko niemu. Charakterystyczne w trakcie obrony są dynamiczne obroty ciała. Ważnym elementem aikido są natomiast takie elementy obezwładnienia osoby atakującej jak stosowanie dźwigni lub rzutów. Opanowanie tej sztuki na wysokim poziomie pozwala na pokonanie nawet do kilku przeciwników skupionych wokół nas. Osoby zaawansowane w sztuce walki są świadome faktu, że jak najskuteczniejsza obrona będzie wymagała z ich strony jak najmniejszego nakładu energii.

Aikido to więcej niż sport


Oprócz aspektu ruchowego pozwalającego na zachowanie zdrowia fizycznego japońska sztuka walki oferuje nam też rozwój na poziomie filozoficzno-duchowym. Opanowanie Aikido wymaga dużego nakładu pracy, który zahartuje nas na wszelakie życiowe wyzwania. Ta sztuka walki promuje zresztą filozofię antywojenną, ponieważ opiera się przede wszystkim na obronie, a nie ofensywie. Do tego Aikido nie promuje typowej rywalizacji sportowej. Nie służy do organizowania konkursów czy mistrzostw, które doprowadzałyby do wyzwalania agresji w procesie walki o nagrodę. W tym sensie aikido ma duży wymiar pacyfistyczny, który wpływa pozytywnie na psychikę adeptów, którzy znają wartość i konsekwencje walki.

Aikido w Polsce

Aikido zawitało do Polski w 1975 roku. Od tego czasu sztuka ta stała się obecna w wielu miastach w całym kraju, oferując treningi w różnym wymiarze godzinowym oraz dla różnych grup wiekowych. Co ważne, aikido jest formą samoobrony dostępną także dla dzieci, m.in. aikido dla dzieci Łódź pozwala najmłodszym na zdobycie doświadczenia w samoobronie oraz pozyskanie wiedzy na temat odpowiedzialnego wykorzystywania swojej siły, co przełoży się na ich bezpieczeństwo i satysfakcję w trakcie gromadzenia coraz większego doświadczenia oraz wykonywania niezwykle widowiskowych, płynnych ruchów.